تبلیغات
تجهیزات نظامی - صورت فلکی
سه شنبه 15 تیر 1389

صورت فلکی

   نوشته شده توسط: BEHNAM CIA    

قابل توجه عکاسان آماتور و غیر آماتور

یه عکس رنگی بسیار زیبا از ماه!!!

اردیبهشت
۰۴

حضیض ماه

این حضیض یه اتفاق جالب و دیدنیه ها! خودم دفه اول خیلی دوست داشتم!

مدار ماه به دور زمین، بیضوی است. در مدارهای بیضوی برخلاف مدارهای دایروی فاصله جرم گردش کننده از جرم مرکزی ثابت نیست. در یک مدار بیضی شکل، جسم گردنده گاهی در فاصله دورتری از جسم مرکزی و گاهی در فاصله نزدیک‌تری نسبت به آن قرار دارد. بنابراین در حرکت ماه به دور زمین، فاصله آن از ما ثابت نیست و تغییر می‌کند. هنگامی‌که ماه در نزدیک‌ترین فاصله خود از کره زمین قرار می‌گیرد، آن را حضیض ماه می‌نامند. در ساعت ۱:۲۹ بامداد پنجم اردیبهشت، ماه به حضیض خود می‌رسد در این هنگام فاصله آن از زمین به ۳۶۷۱۴۱ کیلومتر است. در این حالت، ماه به بیشترین اندازه ظاهری در آسمان دیده می‌شود.

منبع: khabaronline.com

مرداد
۰۸

صورت فلکی آندرومدا

بالا خره نوبتی ام باشه نوبت دله خودمه… :wink:

آندرومدا یک شاهزاده در افسانه های یونان است. پدرش Cepheus شاه حبشه بود که مادر و همسرش Cassiopeia بود که او تقویت کرد که اندرومدا از Nereids که ۵۰ حوری دریایی بودند زیباتر بشود. Nereids از این کار عصبانی شدند و از پدرNereus خود خواستند که قول دریا را Cetus برای حمله به حبشه بفرستد. برای ارام کردن انها Oracle از Cepheus خواست که فقط دخترش را در نزدیکی دریا ببندد تا ثول دریا فقط اورا ببلعد. Persues پسر زیوس . Gordon Medusa (عجوزه ی مارموی)را با کمک پوشش Athene کشت به صورتی که از این پوشش به عنوان یک آیینه برای پیدا کردن جای Gordon Medusa استفاده کرد.. تمامی کسانی که به Medusa نگاه میکردند به سنگ تبدیل میشدند.ولی بازتاب Medusa اینکار را نمیکرد. بعد از پیدا کردن جا توسط Persues او سر Medusa را با شمشیر از تن جدا کرد. اسب بالدار Pegasus از روی خون Medusa پرید. Persues وقتی با کفشهای پرنده هرمس (خدای بازرگانی) بر بروی حبشه قدم میزد. آندرومدا را دید که به یک صخره در ساحل بسته شده و غول دریا به او نزدیک میشود.Perseus این غول را توسط سر Medusa به سنگ تبدیل کرد و آندرومدا را نجات داد و بعد از آن با او ازدواج کرد.آندرومدا بعد از مرگ به یک صورت فلکی تبدیل شد.
در آسمان وادین او و شوهرش و Pegaus و غول دریا Cetus همسایگان او هستند


مرداد
۰۷

افسانه های صور فلکی ۲

صورت فلکی خرس بزرگ(دب اکبر):

این صورت فلکی در اواخر فروردین ماه به بهترین وضعیت رصدی می رسد.یکی از بزرگترین صورتهای فلکی است وشکل آن در اسناد قدیمی ستاره شناسی به صورت یک خرس بزرگ ترسیم شده است. هفت ستاره پرنور آن که در میان مردم شناخته شده است به شکل یک ملاقه یا آب گردان بزرگ است ودر قسمت پشت ودم خرس بزرگ قرار دارد.

این هفت ستاره با نام هفت برادران نیز درمیان مردم شناخته می شود. امتداد دو ستاره جلویی وپرنور  با نامهای دبه ومراق به ستاره قطبی  میرسد.ستاره دوم ازسمت دسته ملاقه  عناق نیز  نام دارد ودارای یک همدم نزدیک بانام سها می باشد.از زمانهای قدیم دیده شدن این  ستاره همدم معیاری بوده است  برای وضعیت دید افراد. کهکشانهای بسیاری  از جمله  دو کهکشان معروف با شماره های M81 , M82 در محدوده آن قرار دارد.

در یونان و بابل قدیم ، همچنین در هندوستان و آمریکای شمالی ، مردم در مشهورترین صورت  فلکی ، که ما ستارگان اصلی آن را اغلب ” ارابه بزرگ ” می نامیم ، تصویر خرسی نر یا ماده را می دیدند .

معروفترین افسانه یونانی خرسها ، که به گونه های مختلفی روایت می شود ، افسانه زئوس و کالیستوی زیباست . پدر خدایان ، زنوس ، عاشق این دختر زیبا شده بود ، که البته امر پیامدهایی را در بر داشت . کالیستو از زئوس پسری به نام ” آرکاس ” به دنیا آورد که بعدها شکارچی ممتازی شد . چون ” هرا ” ، همسر زئوس ، از داستان عشق و عاشقی آن دو خبردار شد ، بسیار خشمگین شد و کالیستو را به صورت خرس ماده را دید و می خواست آن را شکار کند . او خبر نداشت که این خرس در واقع مادر خود اوست . زئوس در آخرین لحظه موفق شد ، تیر آرکاس را از مسیرش منحرف کند . او برای این که در آینده از کالیستو محافظت کند ، آرکاس را به خرس نر جوانی تبدیل کرد و مادر و پسرش را به آسمان به شکل صورتهای دب اکبر و دب اصغر به آسمان انتقال داد .

دنباله را بخوانید

مرداد
۰۷

افسانه های صور فلکی

شبها وقتی به آسمون نگاه میکنم ، میگم اینهمه چیز!!!(سیاره … ستاره … منظومه…کهکشان…) واسه چی هستن؟!! یعنی فقط برای این وجود دارن که ما نگاه هشون کنیم و لذت ببریم؟! فقط برای خوشکلی… اصلا اون بالا چه خبره؟!

واقعا اینهمه عظمت واسه چیه؟! هیچکس جواب منو نمیده…

یه مطلب دارم در مورد صور فلکی و افسانه های اونا!!! اجداده ما  وقتی بیکار میشدن  به آسمون> نگاه میکردن و با اون چیزایی که میدیدن اشکال وافسانه  های جالبی میساختن ، بسیاری از این صور فلکی بر اساس افسانه های یونانی ، مصری و بابل باستان بوجود آمده.

جالبه بدونیم که تا کنون بیش از ۸۸ نوع صورت فلکی طبقه بندی شده!

البته اونا آسمون رو مثله ما نمیدیدنا! اونا اینقدر آلودگی نوری نداشتن و آسمون رو خیلی واضح تر از الانه ما میدیدن! یکی از دوستام یه دفه گفت این دب اکبر که اصلا شبیهه خرس نیست! چرا بش میگن دب اکبر؟!

دیدم بیراه نمیگه … ولی اجداده ما آسمونو خیلی واضح تر میدیدن!مام اگه بریم دور از شهر حتما میتونیم یه خرس کامل ببینیم!:D

مطلبه افسانه های صورت فلکی چون زیاده تو چند پست میذارمشون.

صورت فلکی اریون (شکارچی):


اریون یکی از شناخته شده ترین صورت های فلکی هست. حتی کسانی که ستاره شناس نیستند به راحتی میتوانند آن را پیدا کنند.طبق افسانه ihd یونانی اریون پسر Poseidon خدای دریا و Euryale دختر شاه Crete بود.خدای دریا به او قدرت داد تا بتواند بر روی آب راه برود. در ادیسه ی هومر او را یک شکارچی بزرگ که با یک چماق برنزی مسلح است توصیف کرده است.در آسمان دو صورت فلکی سگ بزرگ و سگ کوجک(Canis Major and Canis Minor) او را تعقیب میکنند.در جزیره Chios اریون سعی در عشقبازی با Merope دختر شاه Oenopion را داشت ولی موفق نشد.یک شب وقتی که Merope شراب نوشیده بود سعی کرد که او را بدزدد. برای تنبیه او شاه دستور داد که چشمهای او را در بیاورند و او را از جزیره بیرون کرد. او به سمت شمال به طرف جزیره ی Lemnos به راه افتاد و در آن جزیره Hephaestus یکی از دستیارهای خود را( Cedalion) به او داد تا نقش چشم او را بازی کند.او به طرف شرق جایی که خورشید طلوع میکند حرکت کرد به امید اینکه طبق گفته یکی از خدایان چشمهای او شفا پیدا کند.و البته با طلوع خورشید چشمهای او به طرز معجزه آسایی خوب شد.اریون با ستاره های Pleiades (خوشه پروین) که در صورت فلکی گاو نر قرار دارند مرتبط است.Pleiades هفت خواهر بودند که دخترAtlas وPleione بودند.طبق یک داستان اریون عاشق Pleiades شد و آنها را تعقیب کرد زیوس آنها را دزدید و در اسمان قرار داد.جایی که هر شب اریون به دنبال آنها هست.